Az ugróversenyek helyszínén elhelyezett akadályok összessége.
Akadályverseny
Olyan versenyszám, ahol lónak és lovasnak több akadályt kell átugrania meghatározott sorrendben. Vannak összetett akadályok is.
Alakzatok
Sokféle alakzat lovagolható a tanpályán. Először el kell dönteni, hogy melyik alakzatot akarja lovagolni, és hogy hol. Ez lehet egy egyenes vonal A-ból C-be, egyenesen át a pálya közepén. Egyenes vonalat lovagolni a pálya szélének vezetése nélkül valójában elég nehéz. Ehhez egyforma szárakat kell fogni, és egyforma előrehajtó segítségeket adni mindkét oldalon.
Köröket különböző variációban lehet lovagolni a pályán. Fontos, hogy a fordulatokon és íveken hajtsuk a lovat előre, hogy a tempó ne csökkenjen. A helyes segítségadás biztosítja a ló pontos mozgását.
A körök variálásával kígyóvonalat is lovagolhatunk, ami különböző számú fordulatot tartalmazhat. A fordulatokat egyforma sugarú körökön kell végrehajtani, és a ló mindig ugyanarra a nyomvonalra érkezzen vissza.
Alakzatok
1. tört vonal
2. átlóváltás (F és H pontokban)
3. nagykör E-ből vagy B-ből indítva
4. nagykör A-ból indítva (féllovarda)
5. kiskör
6. nyolcas egész lovardában A-ból vagy C-ből indítva
7. kiskör E-nél
8. körbenváltás
9. kígyóvonal A-tól C-ig öt fordulattal
10. kígyóvonal A-tól C-ig három fordulattal
Állszíj
A kantárzat része, amelyet a ló álla alatt csatolunk össze. Megakadályozza, hogy a ló kitátsa a száját.
Belovagolatlan ló
A belovagolatlan ló tanítása még nem fejeződött be vagy még nem idomították be.
Belső oldal
A ló azon oldala, mely a pálya közepéhez közelebb esik, az a belső oldal.
Bélyeg
Minden tenyésztelepnek saját jele van. Ezt beleégetik a bejegyzett szülőktől származó csikók hátsó lábába, ahol életük végéig látható.
Cross Country
Tereplovagló útvonal állandó, rögzített akadályokkal. A terepakadály-pályán a versenyzőknek egy adott időn belül kell végighaladniuk.
Csikó
Fiatal, fejlődésben lévő ló (kiscsikó, egyéves, kétéves). A hároméves lovakat már nem tekintik csikónak.
Csutakolás
A ló napi tisztítása, amelynek során levakarjuk, lekeféljük, és a patáit is kikapargatjuk.
Díjlovaglás
A lóidomítás magas fokon szervezett sportjának egésze. A ló egyre finomabb segítségeknek engedelmeskedve egyre nehezebb feladatok teljesítésére képes. Versenyszerűen művelik.
Díjlovagló pálca
A díjlovagló lovak kiképzéséhez használt díjlovagló vagy hosszú pálca 110-120 cm hosszú és igen rugalmas. A ló ösztökélésére szolgál, ha a comb- és súlysegítség nem elegendő.
Egyszerű lovaglókantár
Egyszerű csikózablával ellátott kantárzat. Arra szolgál, hogy a lovat irányíthassuk, és minden körülmények között ellenőrzésünk alatt tarthassuk.
Fedett lovarda
Lovarda egy csarnokban vagy hangárban, amelyet egy kissé megdőlt, masszív deszkafal vesz körül.
Fékzabla
Ez az emelőszerűen ható zabla csak gyakorlott lovasoknak ajánlott. Több fajtája létezik.
Feladat
Meghatározott gyakorlat vagy részfeladat a díjlovaglás során.
Feszítőzabla
Kétzablás kantározás. A díjlovaglásban csupán bizonyos szint felett, tapasztalt lovasok használhatják. A képzett lovasoknak és lovaknak való feszítőzablához állazólánc is tartozik.
Fogatolás
A kocsi elé befogott lovak számától függően beszélünk egyes-, kettes- vagy négyesfogatról stb. A lovakat általában párosával fogják be egymás mögé. A tandem esetében azonban a két ló egymás mögött áll, a trojka viszont azt jelenti, hogy egymás mellé fognak be három lovat.
Futószár
Mintegy 8 méter hosszú és 3 cm széles zsineg vagy szíj, amelynek egyik végén egy hurok, másik végén pedig egy kapocs található. Arra szolgál, hogy a lóval körben gyakoroljunk.
Hám
Ennek segítségével fogják be a lovakat a kocsi elé. Két alapvető hámtípus létezik: a szügyhám és az igás hám. A hám összeállításakor arra is ügyelni kell, hogy a fogatolás összhangban álljon a kocsi típusával is.
Hidegvérű ló
Nyugodt vérmérsékletű, erős testalkatú munkaló.
Irányítás
A lovas különféle módokon jelezheti a lónak, hogy menjen gyorsabban, vagy álljon meg. Ha mindkét combjával megszorítja az állatot, akkor az előre megy. A zabla visszafogja a lovat, a súlypont megváltoztatása pedig irányváltoztatásra készteti.
Jármód
Az a mód, ahogy a ló halad. A lónak három természetes jármódja van: a lépés, az ügetés és a vágta, valamint bizonyos fajtáknál (pl. az izlandiaknál) a poroszkálás és (pl. egyes póniknál) a szökdécselés.
Jegy
Fehér színű folt a sötét lovakon, lehet pl. csillag és fehér láb.
Kapicán
A kapicán úgy néz ki, mint egy vaskos kötőfék, de speciális orrszíja van, amin három forgó fémkarikát találunk, ezekhez csatolható a futószár.
Kengyel
Fémgyűrű egyenes talpi résszel, ebben nyugszik a lovas lába. A kengyelt egy hosszú bőrszíj, a kengyelszíj erősíti a nyereghez.
Kéz
Ennek a gyakran használt kifejezésnek több jelentése van. A lovardában vagy jobb kézre haladunk (azaz a lovas jobb keze mutat a lovarda belseje felé), vagy bal kézre (a lovas bal keze mutat befelé). Kezet váltani: átlósan átszelni a lovardát, hogy a patanyom elérése után ellenkező irányban lovagoljunk tovább. Lágy (finom) kezet adni: a szársegítséget puhán és finoman adni. Egy lovat kézen vezetni: a lovat gyalogosan kötőféken vezetni.
Kézváltás
Kézváltásnak hívjuk, amikor a lovas egyik kezéről való lovaglásról átvált a másik kézre.
Kikkuli-irat
Az első, lovakkal foglalkozó könyv, egy hettita írástudó műve.
Kötőfék
Zabla nélküli kantár, amelyet a ló megkötésére és vezetésére használunk.
Körheveder
A körheveder olyan heveder, ami körbefut a ló testén, és két kis párna helyezkedik el rajta. Mindkét oldalon van egy karika, amibe a szárat lehet kapcsolni. A körhevedert futószárazáskor használják a fiatal csikók betanításakor.
Követési távolság
Két lovas közti távolság. Biztonsági okokból a lovardában és a terepen is legalább két méter (kb. egy lóhossz) távolságot kell tartani az előttünk haladótól.
Külső oldal
A ló azon oldala, mely a pálya közepétől távolabb esik, az a külső oldal.
Lépés
a ló leglassúbb természetes jármódja.
Lókefe
Puha sörtéjű lóápoló eszköz.
Lovaglópálca
A lovaglópálca jóval rövidebb és nem olyan hajlékony, mint a díjlovagló pálca. A végén többnyire lapos csapó található, amely nem sérti fel a ló bőrét.
Lovaglás bal kézen
Ez azt jelenti, hogy a bal kezünk esik a kör közepe felé lovaglás közben.
Lovaglás jobb kézen
Ez azt jelenti, hogy jobb keünk esik a kör közepe felé lovaglás közben.
Lóvakaró
A ló tisztántartásához használt, fémből vagy műanyagból készült eszköz, amellyel el lehet távolítani a nagyobb szennyeződéseket a ló testéről. A lókefét is ki lehet vele tisztítani.
Magasiskola
A lovaglás művészetének csúcspontja. A mozgásokat a lovak négy vagy két lábbal a földön állva, esetleg ugrás közben mutatják be.
Nyereg alá tanítás
A nyereg alá tanítás azt jelenti, hogy a fiatal lovat hozzászoktatjuk a nyereghez és lovasa súlyához. Nyeregkamra ( Nyerges )
Az a helyiség, ahol a nyergeket, valamint a kantárokat tartják.
Nyeregkápa
A nyereg ívelt része a mar felett. Szükség esetén itt akár kézzel is megfogódzkodhatsz. Az ülés mögötti rész a hátsó nyeregkápa.
Nyitott lovarda
A lovas és ló szabadban lévő kiképzőhelye. Általában alacsony kerítés veszi körül. A nyitott lovardát használhatjuk díjlovagló négyszögként vagy ugratópáyaként is.
Orrszíj
A kantárzat része, amelyet a ló orrnyergére helyezünk. Felerősíti a zabla hatását, és a helyén tartja azt.
Ostor
Különösen hosszú pálca mintegy 2 m hosszú szárral és kb. 3 m hosszú szalaggal, amelyet főleg futószárazáskor alkalmazunk segítségként.
Összetett verseny (military)
Teljesítményverseny, amely három részből áll: a díjlovaglásból, a terepakadályversenyből (cross) és az akadályversenyből (streeplechase).
Parád
A lovasnak az a tevékenysége, amelynek során felkelti a ló figyelmét, és a tempót csökkenti (félparád), illetőleg a lovat megállásra kényszeríti (egész parád).
Paripa
Kasztrált vagy herélt ló, amely a továbbiakban nem alkalmas szaporodásra.
Patanyom
A ló patájának nyoma a lovardában. Az első patanyom a fal mellett fut, a második patanyom egy lépéssel mellette.
Pányva
Rövid, kampós kötél, amelyet a kötőfékhez erősítenek, és a ló vezetésére és megkötésére használják.
Póni
A 148 cm marmagasságánl alacsonyabb ló.
Sarkantyú
A lovaglócsizmához csatolható fém kengyel hátranyúló, változatos hosszúságú csúccsal. A sarkantyúk kis nyomásával a lovat hátsó lábainak nagyobb aktivitására ösztönözzük.
Segítségek
A lovas segítségekkel hozza a ló tudomására, mit akar tőle. A természetes segítségek a combsegítség, a súlysegítség és a szársegítségek. A mesterséges segítségek a pálca és a sarkantyú, valamint az ostor.
Szakasz
Szakaszt alkotni: az egyik ló a másik után halad annak patanyomában.
Szárak
Két széles, zablához erősített bőrszíj, amelyeket a lovas a kezében tart. A végükön egy kapoccsal összecsatolhatók (angol lovaglási mód), de külön is maradhatnak (westernlovaglás). A lovas a szárakkal irányítja a lovat.
Tanpálya
A tanpályának és díjlovagló négyszögnek két hosszabb és két rövidebb oldala van. A méretek: 20 x 40 méter vagy 20 x 60 méter. Betűk helyezkednek el az oldalakon, hogy bizonyos pontokat jelöljenek.
A díjlovagló négyszög betűzete:
A, F, B, M, C, H, E, K
Takarmány
A lovak füvet esznek. A munka- és hátaslovaknak azonban másféle abrakra is szükségük van. A túl sok abraktól azonban megbetegedhet a ló. Ezért a takarmány mennyisége attól függ, hogy milyen feladatokat kell elvégeznie az állatnak. Általában szálas takarmányt (fű, széna) kapnak. Szeretik a gyümölcs-vagy zöldséghéjat, a tört zabot és a szecskát is. Kilovaglás előtt ne etessük a lovat! Friss víz viszont mindig legyen előtte.
Telivér
Lófajta. Ide tartozik az angol és az arab telivér. A telivéreket a gyorsaságuk miatt tenyésztik. Könnyű testfelépítésű és heves vérmérsékletű ló.
Tenyésztés
Határozott ismertetőjegyek és tulajdonságok alapján kiválasztott lovak pároztatása, azzal a céllal, hogy ezeket az ismertetőjegyeket továbbadják utódaiknak. Így jöttek létre a különböző lófajták.
Ugratópálya
Akadályokkal ellátott edzőterep az ugrást gyakorló lovak és lovasaik számára.
Ügetés
A ló további természetes, a lépés és a vágta közötti jármódja. Ügetéskor az átlós helyzetű két-két láb szinkronban mozog. Kiülés: a lovas szilárdan a nyeregben ül, és levezeti a rázkódásokat. Könnyű ügetés: a lovas minden második ütemre felemeli az ülepét a nyeregből, miközben a térdeivel támaszkodik meg.
Vadló
Igazi vadlovak már nem léteznek. A vadon élő musztángok és a dülmeni vadlovak elvadult házilovak leszármazottai.
Vágta
A ló leggyorsabb jármódja, amikor ciklusonként három patadobbanás hallható.
Zabla
Fémdarab, nem ritkán réz bevonattal (vannak gumiból is), amely a ló szájába helyezve gátolja az ajkak összeszorítását. A lovasnak lehetővé teszi, hogy a szárak segítségével irányítsa a lovat. Sokfajta zabla létezik. A leggyakoribb a csikózabla. A feszítőzabla (amelyhez feszítőlánc is tartozik) lényegesen élesebb.