Tbb mint ktszz lfajta ltezik a vilgon, amelyek nagyban klnbznek egymstl. Itt van pldul a hatalmas, 170 cm magas shire l, az alig 70 cm marmagassg falabella pni vagy a luzitniai s a telivr. Ezek a fajok mind csupn hrom-ngy f tpustl szrmaznak.
Hossz vndorls
A mai rtelemben vett l, az Equus caballus egymilli vvel ezeltt fejldtt ki (flmilli vvel megelze az embert). Eredeti hazjbl, Amerikbl az Equus az utols jgkorszak vge fel (kb. Kr.e. 9000 vvel) indult el nagy vndortjra, s a Bering-(fld)hdon t - az sidkben Alaszka s Szibria kztt mg szrazfldi sszekttets volt - zsiba, Eurpba s Afrikba is eljutott. A Bering-tengerszoros, amely elvlasztotta a kontinenseket, s Amerikt izollta, csak ezutn jtt ltre. A kutatk abbl indulnak ki, hogy ebben az idben klnbz ltpusok alakultak ki, amelyek alkalmazkodtak mindenkori letterkhz s az ott uralkod ltfelttelekhez. Hrom vagy ngy alaptpust klnbztetnek meg, tlk szrmazik az sszes mai hzi l. Lteznek azonban olyan elmletek is, amelyek csak egy vagy esetleg kt eldbl indulnak ki.
Hrom vagy ngy f tpus?
A legtbb tuds azt a nzetet kpviseli, hogy a mai fajtk hrom vilgosan elklnthet sformra vezethetk vissza: az erdei lra, a Przewalski-lra s a tarpnra.
Az egyik kutat nyomn "Speed-csoportnak" is nevezett hippolgusok kzssge mg egy negyedik alapformra is kvetkeztet, amely szerintk Dlnyugat-zsia sivatagaiban fejldtt ki. A ngy alaptpus s a mi mai lfajtink kzvetlen eldei ebbl ereden az slovak keresztezsbl jttek ltre. A l hziastst kzvetlenl ngy alfaj elzte meg: szaki pni, tundrapni, sztyeppei l s a kosfej l.
Az szaki pni
Az szaki pni az szaki mocsarakban, tundrkon s gleccservidkeken lt. Kicsi volt s ers, zsros, vzhatlan bundval, ezrt is brta jl a csapadkos idjrst s a zord krlmnyeket. Ettl a tpustl (Equus przewalski gracilis) tbb ma ismert pni szrmazik, de csak az exmoori pni maradt fenn szinte tiszta formban.
A tundrai pni
Eurzsia szaki rszn az szaki pnin kvl mg egy nagyobb test, durvbb alkat, nehezebb fej l is lt, az Equus przewalski robustus. Ez volt a hideg vr fajtk sapja. A tundrai pnit gy kpzelhetjk el, mint egy noriker, egy highland pni s egy fjordl keverkt, de leginkbb a Przewalski-lhoz hasonlthat.
A kosfej l
A kosfej l Afrika kopr hegyvidkein lt, s alkalmazkodott az ott uralkod hsghez s szrazsghoz. A nagy termet, de kifinomult alkat, knny s hossz lb l jellegzetessge markns kosfeje s magasan tztt farka volt. Tle szrmazik a berber s a sorraia l. Az eredeti tpus legersebben az akhal-tekiniben maradt fenn.
A sztyeppei l
A kisebb termet, finom csontozat, hossz, karcs test lovacska selymes bundjval Nyugat-zisa sivatagi terleteirl szrmazik. Az stelivrnek vagy sarab lnak kirobban temperamentuma volt, hiszen a sivr kzp-zsiai krnyezetben villmgyorsan kellett reaglnia a veszlyekre. Jellegzetes ismertetjegyei mg ma is fennmaradtak minden nemes arab lban.
Hrom sforma
Mai hzilovaink kzvetlen eldei az erdei lovak, a Przewalski-l s a tarpn. Kzlk mig egyedl a Przewalski-l maradt fenn. Napjainkban visszafel irnyul tenysztssel prblnak visszatallni a kt msik stpushoz.
Az erdei l
Ettl az idkzben kihalt eldtl szrmaznak a mai hideg vr lovak. Ezt az si tpust kb. 150 cm marmagassgot elr, testes, lass mozgs lnak rjk le. Lbai vastagok s nehezek voltak, szles pati a nyirkos talajhoz alkalmazkodtak. Szrzete sr s durva volt, srnye ds. szak-Eurpa mocsaras terletein lt.
A Przewalski-l
Ez a sztyeppevidkeken otthonos zsiai vadl (msnven taki) az egyetlen si ltpus, amely mig fennmaradt (fknt az llatkertekben lthat). Ebbl ereden fbb jellemzirl pontos ismeretekkel rendelkeznk. A legtbb lfajta ereiben folyik mg egy kevs ennek a tvoli eldnek a vrbl.
A tarpn
A Kelet-Eurpbl s az ukrn sztyeppekrl szrmaz vadl lltlag egszen a 18. szzadig megrizte eredeti alakjt. Az utols vadkanca 1880-ban pusztult el. Utdaibl azonban j mnes alakult. A legtbb pnifajta s knny l vagy a tarpntl, vagy a Przewalski-ltl szrmazik. Azt tartjk, hogy a knny test tartpn a berber s az arab l sapja.