Bizonyra nem volt egyszer megszeldteni egy ilyen gyors s megtermett, ers llatot, mint amilyen a l. A hziasts idpontjrl s helyrl megoszlanak a vlemnyek, rtkt, szerept azonban senki sem vitatja.
Hogy is trtnt?
A lovakat az ember vezredeken t a brrt s a hsrt vadszta. Vallsldozatknt is felhasznlta, mint pldul ahogy seink is ldoztak fehr lovakat a Hadak Urnak. Ezt a rnk maradt franciaorszgi (Lascaux; Avignon) s spanyolorszgi (La Pileta) barlangrajzok is bizonytjk. Ezek a barlangrajzok a vadszatok eltt kszltek, ugyanis a kkorszak embere gy tervezte el a vadszatot, hogy lben az mr knnyebben menjen.
Mikor az ember letelepedett s nvnytermesztssel kezdett foglalkozni, akkor kezdte el megszeldteni a krltte lv llatokat is. Ezzel elrte azt, hogy ne legyen a vadsszerencsjre utalva, hanem biztos legyen tpllka a nvnyeken kvl, amit megehet.
gy szeldtette meg krlbell 14000 vvel ezeltt a kutyt (amely segtett neki eleinte elejteni a vadat), 9500 vvel ezeltt a kecskt, a juhot 8500 a tehenet pedig 8000 vvel ezeltt. Ehhez kpest a l nem is olyan rg lett trsa az embernek: krlbell 5000 ve lett hziastva.
Hogy mirt csak ekkor? A vlaszban nem lehetnk biztosak. A lra az ember mr akkor csodlattal tekinthetett az ereje, gyorsasga s szpsge miatt. gy teht a legvalsznbb az, hogy elszr tapasztalatot kellett - vagy tapasztalatot akart - szereznie ms nvnyevkkel kapcsolatban.
A l hziastsa feltehetleg a mai Ukrajna s Kazahsztn terletn mehetett vgbe ( teht az els lovasok a keleti npek, zsiaiak lehettek) - ugyanis itt talltak szarvasagancsbl kszlt zablkat s megkvesedett lfogakat, amelyeket Kr.e. 4000-bl szrmaztatnak -, mghozz egy meghatrozott idszakban. Onnan gondolhatjuk, hogy egy meghatrozott idszakban, mert a ma l minden lnak 64 kromoszmja van, kivve a Przewalski-lovaknak, amelyek 66 kromoszmval bszklkedhetnek. A kromoszmk eltrse mutci kvetkezmnye, melynek sorn 2 kromoszmapr egybeolvad. Az ilyn mutci rendkvl ritka, s megismtldsnek lehetsge rendkvl csekly. A Przewalski-lovaknl gy ltszik ez a 2 kromoszmapr felels az llat megszeldthetetlensgrt. Ez azt jelenti, hogy minden lnak egyetlen alapfajtl (sfajtl) kell szrmaznia - ez az alapfaj feltehetleg a Przewalski-lhoz hasonl llat lehetett. Ezrt felttelezhetjk azt, hogy a lovak hziastsa minden bizonnyal egy meghatrozozz terleten s meghatrozott idben zajlott le.
Mirt pont a l?
A lflk csaldjba tbb faj tartozik: ide soroljuk a szamarakat, szvreket, flszamarakat, a zebrkat s termszetesen a lovakat is.
Feltehetjk a krdst, hogyha a lovat s a szamarat hziastottuk, akkor a zebrt s a flszamarat mirt nem?
Ha jobban tgondoljuk, a vlaszt is megkapjuk: hiszen pldul Afrikban elg vadszhat vad van, s sok ehet nvny. gy ht az ott l embereknek nem volt szksgk a zebra vadszatra, sem arra, hogy befogjk s hziastsk.
Klns mdon viszont soha senki nem tett komoly ksrletet arra, hogy a zebrt megszeldtse. Amikor pldul a holland s az angol telepesek letelepedtek Dl-Afrikban, sok lovuk pusztulst okozta a lpestis s a lz. Akkoriban keveredett a kvagga, egy ma mr kiirtott zebrafajta a legelsz lovak kz. Immunis volt az afrikai betegsgekkel szemben, s alkalmas lett volna htasnak vagy a hzilovakkal val keresztezsre. Erre azonban, gy tnik, senki sem gondolt.