Az llandan rendelkezsre ll tiszta vz nlklzhetetlen a lovak egszsgnek s erltnek megrzshez. Ennek hinyban a l hamar legyengl.
Vz a legeln
A patakok remek vzforrsok, ha szikls vagy kavicsos a medrk, mg ha homokos, akkor a l tl sok iszapot nyel, blgrcsk lphetnek fel nla. Az llatnak knnyen hozz kell jutnia a vzhez, anlkl, hogy pldul knytelen lenne lemszni egy meredek parton. Mindig ellenrizzk, nem szennyezett-e feljebb a patak. Arrl is bizonyosodjunk meg, hogy egsz vben folyik-e, mert ha nem, ms ivvzforrs utn kell nznnk. Az llvz nem megfelel, mert a lovaknak mindig friss vzre van szksgk. A tavak is klnsen veszlyesek lehetnek, fleg ha iszapos az aljuk, ezrt be kell kerteni ket. Az nitat idelis megolds, ha tvol vannak a lelg fktl - melyek teleszrjk ket levelekkel -, s a legel, szraz, j lefolys rszn helyezzk el ket, ahol tlen a talaj kevsb lesz sros. Az edny fenekn tallhat dug segtsgvel knny lesz az rts s a tisztts. Az nitatnak szgolys elzrcsapja van, amely folyamatosan tlt, mikzben a l iszik. Ezt rendszeresen ellenrizni kell, hogy rendben mkdik-e, fleg tlen, amikor fagy. Ilyenkor a jgre is figyelnnk kell, mert a lovak az egszen vkony rteget sem tudjk ttrni. A vz felsznn szkl manyag labda megakadlyozhatja a jg kialakulst.
A vdrkrl el kell tvoltanunk a fogantykat, rendszeresen ki kell tiszttanunk s jra kell tltennk ket. Ne feledjk, hogy a lovak naponta 30-40 liter vizet is megihatnak, ezrt mindig legyen a legeln l lovak szmra megfelel teli vizesvdr.
Vz az istllban
Ha rendszeresen tiszttjuk s ellenrizzk, egy nitat biztosthatja az lland tiszta vzforrst. A vdrk fogantyit megint csak el kell tvoltani, vagy gy kell helyezni ket, hogy a l lba ne szorulhasson bele. Mindig kt teli vdr vizet adjunk egyszerre, hogy a lnak jszakra is legyen elg ivvize. A vdrket ne tegyk tl kzel a sznhoz.