Vigyük az istállóba készletünket, kössük ki lovunkat. Az ajtót hagyjuk nyitva, hogy több fényhez jussunk. Legelőször a lábakat tisztítsuk meg. Forduljunk arccal a sörény felé, emeljük meg lovunk lábát és tisztítsuk ki a patáját a következő képpen: haladjunk saroktól a lábujjak felé. Soha nem szabad ellenkező irányban végeznünk a műveletet, mert könnyen megsérthetjük a békát és a sarkot. Miután végeztünk tegyük le a patát óvatosan a földre. Ezután patakefével dörzsöljük le a patákra ráragadt koszt és sarat. Miután végeztünk jöhet a pataolaj.
Vegyük kézbe a gyökérkefét és a fülek tövétől kezdve távolítsuk el a verejtékfoltokat és a sarat. Ezután fogjuk a fémvakarót és a testkefét. A vakaróval dörzsöljük meg a lovat. Ezután húzzuk végig a testkefét. Minden húzás után a vakaróba is húzzuk bele, hogy a por eltávolodjon a testkeféből. ( Ha a ló szőre nyírva van, akkor azokat a részeket ne keféljük!)
Ezután keféljük ki a ló sörényét is testkefével. A szemeket, orrlukakat és a faroktőt más-más szivaccsal tisztítsuk. A faroktőt munka előtt és után is fontos kitisztítani, hogy lovunk jobban érezze magát.
A legelőn tartott ló csutakolása
A legelőn tartott állat kevesebb ápolásra szorul, ám így is a ló napjának része.
Tisztítsuk ki a patáit, szivaccsal mossuk meg orrnyílásait, szemét és füleit. A sarat gyökérkefével távolítsuk el róla. Ezután jöhet a testkefe a sörény és a farok kikefélésére. Ha a lovunk hempergett és hátára fű tapadt vagy foltos lett, szivaccsal mossuk le. A gyökérkefe használata előtt várjuk meg míg teljesen megszárad. Ha eső volt és mi szeretnénk lovagolni lovunkon, várjuk meg míg teljesen megszárad, vagy használjuk a tajtéklehúzót.
Fürdetés
Fontos, hogy csak meleg időben fogjunk hozzá, mert különben megfázhat lovunk. Ha egy ló nincsen hozzászokva, hogy vizet öntsenek rá, akkor óvatosan végezzük a műveletet. Arra is ügyeljünk, hogy ne menjen sampon a szemeibe, orrlikaiba.
1. Kenjük be samponnal az üstököt, a sörényt, majd alaposan öblítsük le.
2. Menjünk végig az állat testén és ügyeljünk rá, hogy testét langyos vízzel sikáljuk meg. A felesleges vizet tajtéklehúzóval távolítsuk el a lóról.
3. A farok lemosásakor álljunk lovunk mellé, majd nedvesítsük, samponozzuk be a farkát, ezután öblítsük le.
4. Miután végeztünk, ügyeljünk rá, nehogy megfázzon: törülközővel dörzsöljük meg. Terítsünk rá verejtéktakarót és egy könnyebb pokrócot.