A segítségadás a lóval való kommunikációt jelenti. Mesterséges segítség például a pálca és a sarkantyú, természetes segítség alatt pedig a testrészek és a beszéd használatát értjük a ló irányítása során. A segítségadásnak egyértelműnek és következetesnek kell lennie.
Természetes segítségadás
Lábunk, kezünk, hangunk és testünk a lóval való természetes kommunikáció eszközei. Minden segítséget- legyen az természetes vagy mesterséges- halknak és kedvesnek kell lennie, sohasem kapkodónak, durvának vagy élesnek. Hangunk például megnyugtatható lehet egy ideges ló számára, így az állat hamar megtanulja az egyszerű vezényszavakat. Soha ne veszítsük el türelmünket, és ne kiabáljunk. Ha a ló nem engedelmeskedik, annak feltehetően az az oka, hogy nem értette a parancsot. Ilyenkor próbálkozzunk újra, ezúttal érthetőbben.
Kéz: Kezünkkel a ló sebességét és a haladás irányát változtathatjuk a kantáron és a zablán keresztül.
Láb: Lábunkkal könnyedén oldalba bökhetjük a lovat, hogy gyorsabb haladásra ösztökéljük.
Hang:Soha ne becsüljük alá hangunk irányításban betöltött szerepét. Állandóan beszéljünk a lóhoz, nyugtatgassuk és dicsérjük. Az állat idővel felismeri az ismételt szavakkal vagy kifejezésekkel adott parancsokat, mint például: „tovább” vagy „hó”.
Ha már gyakorlottabbak vagyunk a lónak testtartásunkkal és súlyunkkal üzenhetünk. A lovak általában meg tudják állapítani testhelyzetünkből, hogy idegesek vagyunk.
Mesterséges segítségadás
Időnként szükség lehet egy kis külön bátorításra, hogy lovunk engedelmeskedjen. Takarékosan bánjunk a mesterséges segítségadással, ha lovunk nem reagál a természetes irányításra. A mesterséges segítségadás arra való, hogy megerősítse a természetes segítségadás üzenetét és nem fordítva.
Pálca: A pálcát arra használjuk, hogy nyomatékosítsuk vele a ló által figyelmen kívül hagyott lábsegítséget. Közvetlenül a ló lába mögött alkalmazzuk, miközben a lábunkkal is megismételjük a parancsot. A pálcát soha ne használjuk haragunkban!
Sarkantyú: A sarkantyú a csizma bokarészén és a talp alatt átvezetett szíj rögzíti. Ezt az eszközt azonban csak tapasztalt lovasok használják, akik minden körülmények közt urai lábuk mozgatásának.