Az elsődleges biztonsági szempont az istálló környezetében, hogy NE legyen elől olyan tárgy, amely egy elszabaduló, vagy lovaglás közben megriadó lóban sérülést okozhat.
A karám készülhet:
-fából
-villanypásztorból
-vasból
A fából készült karám a legbiztonságosabb. Hátránya, hogy felállítása drága és gondos karbantartást igényel. Előnye, hogy a ló messziről észreveszi, vagyis jó vizuális gátat jelent. Hempergésnél, ha véletlenül fennakad, akkor kisebb sérülésekkel, vagy jobb esetben anélkül megússza az összeütközést. Arra azonban nagyon oda kell figyelni, hogy sehol ne legyen benne kiálló csavar vagy szeg.
A villanypásztor kiépítése olcsóbb és élettartalma is rövidebb. A lovak hamar meg tanulják tisztelni. Könnyű felállítani és áthelyezni, így alkalmas a terület felosztására is. Sajnos sérülést is tud okozni a drótos vagy zsinóros villanypásztor, ha a ló nekiszalad, vagy hempergésnél fennakad.
A vasból készült karámok igénylik a legkevesebb karbantartást, de ezek hordozzák a legnagyobb veszélyforrásokat. Ha nem megfelelően van lekerekítve a vascső vége, akkor súlyos, mély sebeket okozhat. Ha a ló belerúg, izületi sérüléseket szenved.
Általános leírás:
A vízszintes korlátok között ne legyen a távolság 50 cm-nél nagyobb.
Figyelni kell, hogy az alsó korlát alatt ne tudjon kibújni a ló, és hempergésnél se szoruljon be. Ez akkor nagyon fontos, ha póni vagy csikó is van a lovak között.
A karámoszlopok mindig kívül kerüljenek elhelyezésre, a korlátokat a belső oldalon rögzítsük.
A karámajtó mérete 2 m legyen, anyaga egyezzen meg a karáméval. Villanypásztor esetén jó megoldás a rugós kapu.
A karámok között hagyjunk annyi helyet, hogy a külön karámban tartott lovak összerúgni és összeszagolni ne tudjanak, ez kb. 1-1, 5 m.
A lovaglópálya
Mérete legalább 20x40 m legyen.
Talaja legtöbbször fű vagy homok, tehát puha, de ne legyen mély és sík. Füves pálya esetén fontos, hogy ne legyen alatta agyagos talaj, mert az esőzés után csúszóssá válhat.
Körbekerítésre a fa korlát a legmegfelelőbb, mivel egy esetleges esés esetén a ló nem tud messzire szaladni, a lovas sem sérül meg súlyosan, valamint a lovával könnyebben boldogul zárt terepen.
Az ugratáshoz használt ugróparkot a lovaglópályán kívül kell elhelyezni.