Ez lekaszált széna, amelyet kezelnek, és zsákokba vagy bálába töltenek. Mivel pormentes nagyon jó az olyan lovak számára, amelyek érzékenyek a szénában található spórákra és penészgombákra. Ezek köhögési rohamot, illetve hosszú távú károsodást is okozhat náluk. A silózott széna ugyanakkor drágább az egyszerű szénánál. A jó megoldás, ha speciális hálót használunk hozzá, melyen jóval kissebb lyukak vannak, mint a szénahálón, így a takarmányt hosszabb idő elfogyasztani. Ez jót tesz az emésztésnek, és így az istállóban tartott ló is kevesebbet unatkozik majd. Vásároljunk jó minőségű silózott szénát és amíg a csomagolás jól zár, kinn tároljuk.
Szecska:
Apróra vágott széna, vagy széna és szalma keveréke. Kiegészíthetjük vele az étrendet, növelhetjük vele a rostok mennyiségét. Vannak lucernát is tartalmazó szecskatakarmányok, amelyek kiválóak az intenzív rostdiétán tartott lovak számára.
Széna:
A széna nyáron lekaszált és a földön száradni hagyott fű. egyszer-kétszer megforgatják, majd néhány nap múlva bálákba kötik, takarmányként elteszik télire. A szénának jó minőségű legelő füvéből kell készülnie, és akkor jó, ha a bála közepéből kihúzott maroknyi szénaadagnak édes az illata. A kaszáló olyan mező, amelyen hagyják hosszúra megnőni a füvet. A széna minősége a fű minőségétől függően változhat. A magos széna olyan földről származik, amelyet újra bevetettek, így rengeteg jó minőségű fűfélét tartalmaz. Az ilyen szénát, ha meérintjük, keményebbnek érezzük a kaszálóról származó szénánál. A szénának nem szabad gazd tartalmaznia, és vannak olyan gyomnövények- mint pélául az aggófű -, amelyek nagyon mérgezőek a ló számára. A széna a legfontosabb táplálék, amely a füvet helyettesíti télen, vagy amelyet istállóban tartott lovaknak adhatunk.
A rossz minőségű szénát kerüljük! Ennek alacsony a tápértéke, a benne található gombák és spórák, pedig maradandó károsodást okozhatnak, főleg ha nedvesen bálázták.
Koncentrátumok:
Egy őshonos lónak, amelyet csak ügetésre fogunk, nyaranta csak fűre, télen pedig kiegészítésként szénára van szüksége. Azoknak az állatoknak azonban, amelyeket istállóban tartunk, vagy nehezebb munkát végeznek, koncentrátumokat kell adni. A legegyszerűbben úgy biztosíthatjuk a kiegyensúlyozott étrendet, hogy teljes értékű táplálékkal látjuk el a lovat, például durva keverékkel vagy granulátummal. Így nem kell külön-külön megvásárolnunk a különböző elemeket, és nem nekünk kell gondos aprólékossággal összekevernünk őket, hogy pontosan megtaláljuk a megfelelő arányt. Sokféle keverék kapható, amelyek a legtöbb igényt kielégítik.Vannak például alacsony energiatartalmú granulátumok a verseny-, könnyű(zab nélkül), vagy magas rosttartalmú keverékek. Ha úgy vesszük észre, hogy lovunk nyughatatlan a keverékek bevezetése után, váltsunk alacsony energiatartalú koncentrátumra.
Szemes takarmány:
Ide sorolhatjuk a zabot, az árpát, a búzát és a kukoricát.
Zöldség, gyümölcs:
A zöldség és gyümölcsfélék elengedhetetlenek a lovak számára. A vitaminonakban gazdag, lédús táplálékot minden nap adjunk a lónak.
Füvek:
A lovak természetes táplálékforrása a legelő. A legelő füve nagy fehérje, mész, és foszfortartalmú, igen sokféle vitamint biztosít a lónak. A tápanyag pótlása azonban szükséges. A tavaszi zsenge, magas víztartalmú fűből a ló gyakran nem fogyaszt elegendő mennyiséget. A ló napi 90-100 kg füvet legel virágzás előtt, később ez 50-60 kg-ra csökken.
Cukorrépa:
Szárított formában szerezhető be, ezért csak hosszú áztatást követően lehet etetni. Áztatás nélkül a duzzadás a ló gyomrában következne be, ami súlyos dugulást okozhat.
Lenmag:
Fehérjékben nagyon gazdag, az emésztésre jótékony hatású. Hosszabb idejű etetése során a szőrzet szépen csillogó lesz. Ha egészben etetjük, először öntsük le forró vízzel, majd várjuk meg, míg kihűl. Apróra vágott formáját az abrakhoz keverve adjuk.
Melasz :
Por vagy szirup formájában kapható. Forró vízzel kell felhígítani, és ezzel az oldattal, locsoljuk meg a takarmányt. Nagy energiatartalmú, előnyösen hat az erőnlétre.
Macs :
1 l forralt vízbe 1 marék lenmagot, 2 kg zabot, 1 kg rozst, búzakorpát, és 1 marék sót teszünk. Ezt összekeverve lehűtve adjuk a lónak.
Konyhasó :
Nagyon fontos takarmány-kiegészítő. A lovak sóigényét mindig az előttük lévő nyalósóval elégíthetjük ki.
Egy ló napi takarmány és vízadagja:
4-5 kg abrak
5-7,5 kg széna
2,5-4 kg szalma
5-6 kg alomszalma
30-50 l víz