Ez lekaszlt szna, amelyet kezelnek, s zskokba vagy blba tltenek. Mivel pormentes nagyon j az olyan lovak szmra, amelyek rzkenyek a sznban tallhat sprkra s penszgombkra. Ezek khgsi rohamot, illetve hossz tv krosodst is okozhat nluk. A silzott szna ugyanakkor drgbb az egyszer sznnl. A j megolds, ha specilis hlt hasznlunk hozz, melyen jval kissebb lyukak vannak, mint a sznahln, gy a takarmnyt hosszabb id elfogyasztani. Ez jt tesz az emsztsnek, s gy az istllban tartott l is kevesebbet unatkozik majd. Vsroljunk j minsg silzott sznt s amg a csomagols jl zr, kinn troljuk.
Szecska:
Aprra vgott szna, vagy szna s szalma keverke. Kiegszthetjk vele az trendet, nvelhetjk vele a rostok mennyisgt. Vannak lucernt is tartalmaz szecskatakarmnyok, amelyek kivlak az intenzv rostditn tartott lovak szmra.
Szna:
A szna nyron lekaszlt s a fldn szradni hagyott f. egyszer-ktszer megforgatjk, majd nhny nap mlva blkba ktik, takarmnyknt elteszik tlire. A sznnak j minsg legel fvbl kell kszlnie, s akkor j, ha a bla kzepbl kihzott maroknyi sznaadagnak des az illata. A kaszl olyan mez, amelyen hagyjk hosszra megnni a fvet. A szna minsge a f minsgtl fggen vltozhat. A magos szna olyan fldrl szrmazik, amelyet jra bevetettek, gy rengeteg j minsg fflt tartalmaz. Az ilyen sznt, ha merintjk, kemnyebbnek rezzk a kaszlrl szrmaz sznnl. A sznnak nem szabad gazd tartalmaznia, s vannak olyan gyomnvnyek- mint plul az aggf -, amelyek nagyon mrgezek a l szmra. A szna a legfontosabb tpllk, amely a fvet helyettesti tlen, vagy amelyet istllban tartott lovaknak adhatunk.
A rossz minsg sznt kerljk! Ennek alacsony a tprtke, a benne tallhat gombk s sprk, pedig maradand krosodst okozhatnak, fleg ha nedvesen blztk.
Koncentrtumok:
Egy shonos lnak, amelyet csak getsre fogunk, nyaranta csak fre, tlen pedig kiegsztsknt sznra van szksge. Azoknak az llatoknak azonban, amelyeket istllban tartunk, vagy nehezebb munkt vgeznek, koncentrtumokat kell adni. A legegyszerbben gy biztosthatjuk a kiegyenslyozott trendet, hogy teljes rtk tpllkkal ltjuk el a lovat, pldul durva keverkkel vagy granultummal. gy nem kell kln-kln megvsrolnunk a klnbz elemeket, s nem neknk kell gondos aprlkossggal sszekevernnk ket, hogy pontosan megtalljuk a megfelel arnyt. Sokfle keverk kaphat, amelyek a legtbb ignyt kielgtik.Vannak pldul alacsony energiatartalm granultumok a verseny-, knny(zab nlkl), vagy magas rosttartalm keverkek. Ha gy vesszk szre, hogy lovunk nyughatatlan a keverkek bevezetse utn, vltsunk alacsony energiatartal koncentrtumra.
Szemes takarmny:
Ide sorolhatjuk a zabot, az rpt, a bzt s a kukorict.
Zldsg, gymlcs:
A zldsg s gymlcsflk elengedhetetlenek a lovak szmra. A vitaminonakban gazdag, lds tpllkot minden nap adjunk a lnak.
Fvek:
A lovak termszetes tpllkforrsa a legel. A legel fve nagy fehrje, msz, s foszfortartalm, igen sokfle vitamint biztost a lnak. A tpanyag ptlsa azonban szksges. A tavaszi zsenge, magas vztartalm fbl a l gyakran nem fogyaszt elegend mennyisget. A l napi 90-100 kg fvet legel virgzs eltt, ksbb ez 50-60 kg-ra cskken.
Cukorrpa:
Szrtott formban szerezhet be, ezrt csak hossz ztatst kveten lehet etetni. ztats nlkl a duzzads a l gyomrban kvetkezne be, ami slyos dugulst okozhat.
Lenmag:
Fehrjkben nagyon gazdag, az emsztsre jtkony hats. Hosszabb idej etetse sorn a szrzet szpen csillog lesz. Ha egszben etetjk, elszr ntsk le forr vzzel, majd vrjuk meg, mg kihl. Aprra vgott formjt az abrakhoz keverve adjuk.
Melasz :
Por vagy szirup formjban kaphat. Forr vzzel kell felhgtani, s ezzel az oldattal, locsoljuk meg a takarmnyt. Nagy energiatartalm, elnysen hat az ernltre.
Macs :
1 l forralt vzbe 1 mark lenmagot, 2 kg zabot, 1 kg rozst, bzakorpt, s 1 mark st tesznk. Ezt sszekeverve lehtve adjuk a lnak.
Konyhas :
Nagyon fontos takarmny-kiegszt. A lovak signyt mindig az elttk lv nyalsval elgthetjk ki.
Egy l napi takarmny s vzadagja:
4-5 kg abrak
5-7,5 kg szna
2,5-4 kg szalma
5-6 kg alomszalma
30-50 l vz