A futószáron a ló ellazulhat lovaglás előtt, illetve felmelegedhet, ha még hideg van. Jó lehetőség ez arra, hogy lovunkat munka közben megfigyeljük, s egyszersmind kitűnő torna, akár segédszárral, akár anélkül.
A lovat normális körülmények között kantáron vagy kapicánnal futószárazzák. A kapicán az orrszíjat helyettesítő különleges párnázott acélbetétes kantárféleség. Viszonylag szilárdan kell felcsatolni. Nincs ugyan rajta zabla, de ennek ellenére nem valami puha kantár. Mivel viszonylag nehéz, a ló világosan érzi, ha meghúzod a futószárat. Ügyelj az enyhe kézsegítségekre!Ha a lovat egyszerű kantáron futószárazzuk, tanácsos gumigyűrűvel vagy tört nyelvvassal ellátott zablát alkalmazni. Ez nem csúszik ki a ló szájából, ha megfeszíti a futószárat. A futószárnak mintegy 8 méter hosszúnak kell lennie. Mielőtt használod, vizsgáld meg a karabiner kapcsot és a tartószíjakat. A futószárat a kapicán oldalsó gyűrűjéhez (a feléd eső gyűrűhöz) vagy a középső gyűrűhöz kell erősítened.
Ha a ló bal felé köröz, a futószárat a bal kezedbe tartod. A felesleges szárat kezdetben, amikor először futtatod a lovat, a jobb kezedbe fogod. Ügyelj arra, hogy rendesen össze legyen hajtogatva, nyolcas alakban, hogy könnyen kiengedhesd, ha kiszélesíted a kört. Ez fontos a biztonságod szempontjából, mivel ha a futószárat így tartod, nem tekeredhet a kezed köré, ha a ló elugrik. Jobb kézben tartod az ostort, amelynek vége a ló hátsó feléhez mutat. Később megtanulod egy kézben fogni a futószárat és az ostort is.
Lovad vezesd először a futószárkör közepére. Távolodj el tőle egy kicsit, de maradj a ló vállvonalában. Érthetően add ki neki a „lépés!” parancsot, közben az ostort emeld könnyedén oldalra, mintha meg akarnád tolni a ló hátsó felét. A ló olyan messze távolodik el tőled, amennyire a futószár megfeszül (kb. 8 méter.). Menj egy vonalban a lovaddal, míg csak el nem érkezel a futószárkör közepére.
Ha a ló a körvonalon halad, (átmérője 16-20 méter), a lovas is egészen kis kört ír le (kb. 1 méter). Ha a ló befelé fut, irányítsd előre az ostort, hogy így távol tudjad tartani.
Ha ügetnie kell, add ki az „Ügetés!” parancsot, és az ostort lendítsd meg, mint az előre lépdeléskor. Ha a ló lelassul, bíztasd az ostorral és a hangoddal.
Ha nagyon temperamentumos lovad van, még nem vagy gyakorlott futószárazó, feltétlenül körbekerített futószárkörben kell dolgoznod. Különben a ló talán megpróbál kitörni. Ha a ló csapkod a futószárral, könnyen megsérülhet, mert az valahol megakadhat, s a ló megbotolhat. Hogy megelőzd az ilyen eseteket, rendkívül fontos, hogy a lovat jól beszorítsd, még pedig elöl a futószárral, hátul pedig az ostorral. A futószáron végzett munkának nyugodt légkörben kell folynia.
Ha a lovas a ló eleje irányába mozdul, a ló lelassul; ha a hátulja felé, a ló gyorsít. Hogy lovadat megállítsd, mondd azt, hogy „Hohóó!”, „Ááállj!”, vagy „Brrrr!”; a parancsot a futószár többszöri megszorításával és elengedésével támasztjuk alá. Ugyanígy parírozd át a lovat ügetésből lépésbe, eközben azt mondod: „Lépééés!”. Ha kezet akarsz váltani, állítsd meg a lovadat, menj oda hozzá, (a futószárat vedd rövidebbre), és tégy vele fél fordulatot kézen. Aztán hagyd, hogy ismét lépésben haladjon.