Először is tisztáznod kell magadban, miért lovagolsz, és a lovaglással mit szeretnél elérni. Ennek megfelelően olvasgass könyveket, újságcikkeket, és így elméletben mindent tudni fogsz. Ha versenyszerűen szeretnél lovagolni, érdemes olyan lovardát választanod, amely ezzel foglalkozik, színvonalas és kicsit híres és lehetőséget ad neked a hírnév megszerzésére. Ha viszont csak hobbi célból lovagolsz, abba a lovardába mehetsz, amelybe szeretnél. Hobbiból is versenyezhetsz.
Ha most kezdtél el lovagolni, figyeld a nálad jobbakat! Lesd el tőlük a trükköket: mikor milyen segítséget adnak lovuknak, hogyan kerülik el, hogy a ló megmakacsolja magát stb. Egyszóval csak nézd őket és legyél figyelmes. Ha valamit nem értesz a lovaglásból, ne félj megkérdezni róla az oktatódat, illetve a többi lovast. Inkább kérdezz tőlük túl sokat, mint túl keveset.
Ha már jó lovas lettél/vagy, sohasem becsüld le a nálad rosszabbakat és a kezdőket: belőlük még bármi lehet. És sohase nevesd ki őket! Ez Neked is nagyon rosszul esne, és nem is olyan régen még az ő szintjükön voltál. Ha kérdeznek tőled valamit a kezdő lovasok, bőségesen adj nekik választ. Inkább mondj egy témáról túl sokat, mint túl keveset. Ezzel fel fognak rád nézni, és nagyon fognak tisztelni, emellett jó barátokra is lelhetsz bennük.
Ha már te vagy a legjobb, még akkor sem szabad fent hordanod az orrodat! Egyik lovas sem tökéletes és ez alól sem Te, sem az oktatód nem kivétel. Mindig fogadd meg a lovastanárod tanácsát! Ő, mint kívülálló, nagyon sokat lát, és biztos lehetsz benne, hogy csak jót akar Neked, még akkor is, ha olykor leszid.
Ha megtanultál egy feladatot, nem szabad otthagynod, mert előbb vagy utóbb el fogod felejteni. Mindig legyen változatos az edzésprogramod, így mindig formában leszel! Például egy lovaglóórán ne csak az ugratást gyakorold, hanem kicsit díjlovaglás féleséget, tereplovaglást, és ügyességi lovaglást, esetleg lovastornát. Így biztosan Te leszel a legjobb!