A nyri szezonban, ha nem lovagoltuk tl gyakran a lovunkat s a napok nagy rszt a legeln tlttte, akkor taln nem is igen adtunk neki abrakot ebben az idõszakban. Ha a legel sszettele - s persze az pp aktulis idjrs - megfelel, akkor egy pihen, vagy egy igen knny munkt vgz lnak elegend tpanyagot nyjt az egsz napos legels. Ha mg ezek utn a lovak jszakra boxba is kerlnek, ahol j minsg alomszalma s radsul az brenlt rira, amolyan "unalomzknt" szna is van elõttk, akkor vgkpp felesleges a tlzott abraketets.
Az sz bekszntvel a zldetetsnek sajnos vge, gy teht fokozatosan vissza kell llnunk a nagyobb mennyisg abrak etetsre. A hagyomnyos gabonaflk (rpa, bza, rozs, zab) kzl lehetõsg szerint a zabot vlasszuk, mert azt knnyen emszti, s tletetni sem igen lehet, nem tud "bezablni" belõle a l. Az rpa tl szrs, a bza tl apr szemû, a rozs sem az igazi - ezeket hagyjuk meg a klnfle takarmnygyrt cgeknek, a lovak szmra is jl emszthet formban kapjuk vissza majd a tpokban.
Ha a zab nem tl tiszta, poros, vagy sok benne az ocs, clszer nedvesen etetni, de mg jobb, ha gynevezett "macs"-ot kevernk belle. Ehhez a zab mell kb. fele annyi bzakorpa, plusz egy mark lenmag kerljn, s ezt annyi meleg vzzel kell sszekeverni, hogy puha - de nem tocsogs - masszt kapjunk. A lovak rmmel fogyasztjk majd ezt a csemegt, s nyugodtan etethetnk ilyet akr minden nap is, legfeljebb a lenmagot mindssze hetente egyszer adagoljuk a keverkhez.
A tli idõszakban szvesen ropogtatnak a lovak szemes, vagy akr csves kukorict is - ezzel azonban csnjn kell bnni, mert erõsen hizlal s "ft", vagyis jobban izzadnak tõle a lovak munka kzben.