A lovad persze csak akkor fogja a legjobban kivitelezni az adott gyakorlatot, ha megértette, mit szeretnél tőle. A jó lókiképzők is abban jeleskednek, hogy világosan, érthetően meg tudják magukat értetni a lóval. Ezt pedig anélkül kell véghezvinni, hogy nyomást gyakorolnánk rá. A ló is sokkal jobban érzi ettől majd magát, hiszen így majd nem kényszerítik a gyakorlat megtételére, hanem ő akarja megtenni azt.
Sohasem szabad azt hinni, hogy a ló kezdetből tisztában van az elvárásainkkal. Nagyon fontos, hogy sohasem szabad megfélemlíteni, ugyanis ez korlátozza a tanulási képességeit. Ezért mindenféle stresszhelyzetet kerülni kell.
A tanulási idő
Egy gyakorlat megtanulása nem egyik napról a másikra megy. Ehhez – a gyakorlattól függően – körülbelül két-három hét kell. Egy könnyebb gyakorlatot a ló természetesen hamarabb tanul meg, míg egy másikat csak sokkal később. A tanulást azonban nem szabad elsietni! Egy nap körülbelül kétszer 5-10 percig lehet a lóval tanulni. Ez idő alatt biztosan nem unja meg a gyakorlást. Fontos az is, hogy egy nap többször legyen meg ez az 5-10 perc. Így a ló a délelőtt tanultakra biztosan emlékezni fog este is, s nem fogja másnapra elfelejteni.
Nagyon fontos még, hogy ha egy mutatvány már megtanult, azt nem szabad „eldobni”. Ha sokáig nem foglalkozunk a pár napja vett feladattal, a ló el fogja felejteni. Ha már nagyon jól tudja, akkor sem szabad otthagyni a régi feladatot, időnként ismét gyakorolni kell azt is.