A karrgs a lovak viselkedsi zavarainak egyike. A nem kvnatos szoks akkor alakul ki, ha a lovat kivesszk termszetes krnyezetbl. Tulajdonkppen ember ltal okozott problma, amelyet a termszetestl eltr tarts s takarmnyozs eredmnyez. A termszetes krlmnyek kztt l lovak ugyanis csoportosan lnek s legelnek. Ha ezeket a feltteleket megvonjuk, akkor kialakulhatnak a viselkedsi zavarok.
Ezek kt flk lehetnek: orlis s mozgssal kapcsolatos zavarok. Az utbbi kategriba tartoznak a sztereotip, vagyis ismtld mozgsok, mint a boxban val jrkls, a szitls, az els vgtag emelgetse, a fal rugdossa s a fejrzs. Orlis zavar a karrgs, a fargs, a koprofgia (blsrevs) s a haraps. Sajnos a legslyosabb zavar az, amikor a l sajt magban is krt tesz.
A lovak termszetes krlmnyek kztt mnesben lnek s naponta kb. 16 rt tltenek evssel. A l gyomra viszonylag kismret, mely folyamatos, de kis mennyisgben felvett lelemre van „kitallva”. A legeln egyfolytban legelnek, s kzben mozognak. Az istllban tartott l kt dolgot nem tud tenni: egsz nap legelni s mozogni. Kap takarmnyt naponta tszr is, de azt egybl be is falja, a fennmarad idben pedig UNATKOZIK. Pont ez az, amit el kell kerlnnk. Karrgsrl akkor beszlnk, amikor a l metszfogaival megragad valamit, nyakt meghajltva levegt nyel.
Ennek a rossz szoksnak a megszntetsre tbb mdszer is ltezik. Az egyik lehet a torokszj viselse, mely megakadlyozza, s fjdalmass teszi a nyak hajltst. A msik a sebszi beavatkozs.
Mindenekeltt azonban a l unalmt kell megszntetni, mivel brmifle beavatkozs haszontalan, ha ezen nem vltoztatunk. Sajnos minl tovbb ll fent ez a problma, annl nehezebb orvosolni. A legegyszerbb megolds teht a megelzs.