Nevelés a születéstől
Célravezetőbb lehetőség, hogy a csikót már élete első hónapjaitól hozzászoktatjuk az emberrel való együttműködésre. Nem szabad elmulasztanunk például a születés pillanatát sem, mivel a csikó nevelése már az élete első perceiben elkezdődik. Miért? Hogy a csikó olyan gyorsan, ahogy csak lehet, felismerje: az ember kizárólag a javát akarja, és jelenléte akár kellemes, sőt szükséges is lehet.
Fontos érintkezések
Az újszülött csikó nem mindig találja meg azonnal az anyja emlőit. Ha ezt nem nézed tétlenül, és segítesz neki abban, hogy megtalálja az értékes táplálékforrást, máris nyerésre állsz. Utánozd az anyját, és fújj bele barátod orrlyukába. A szag olyan, akár egy megbeszélt jel, amiről a csikó mindig felismer majd téged.
Használd ki a fiatal állat gyengeségét, és körülbelül naponta egyszer érintsd meg, tedd rá a kezedet. Tartsd egy pillanatig kicsit erősebben, ezáltal lassan megszokja, hogy alá kell vetnie magát az ember akaratának. Azonban soha ne alkalmazz erőszakot! Ha megsimogatod, világosan érzi, hogy az érintés kellemes, s megtanul bízni benned. Ehhez nincs szüksége sok időre; naponta néhány perc tökéletesen elegendő! Az ily módon nevelt csikó, ha eljön az ideje, probléma nélkül engedi majd, hogy a hátára üljenek. Ha több hónapig áll is a legelőn, könnyen be tudod majd fogni, és meg tudod zabolázni.
Néhány apróságtól eltekintve minden ló egyformán viselkedik. Az emberek azonban nagyon különbözőek, és éppoly különböző a felfogásuk a lovak neveléséről is. A nevelés módszere természetesen attól is függ, hogy a ló tulajdonképpen milyen munkát fog végezni.
|