A ló tizenegy hónapig tartó vemhesség után általában egy jól fejlett csikót ellik. A kancák tavasszal párosodnak a csődörrel, így az újszülött csikók is tavasszal jönnek világra, mikor bőséggel várja őket a friss fű. A vemhesség azért tart majd egy évig, mivel a kancáknak olyan csikót (vagy nagyon ritkán ikercsikót) kell ellenie, amely gyakorlatilag azonnal lépést tud tartani a csapattal. Erre azért van szükség, mert a lovak a nyílt füves pusztákhoz szoktak, ahol táplálékuk, a fű néha elég ritkásan nő, és a fiatal állatok könnyen áldozatul eshetnek a nagytestű ragadozóknak (Afrikában pl. az oroszlánnak). Születése után egy órával a csikó már lábra áll, és néhány hetes korában legelni kezd, noha anyja akár egyesztendős koráig szoptathatja. Egy- és négyéves koruk között a nőstényeket kancacsikónak, a hímeket méncsikónak nevezik. A vadon élő lovaknál a csikók az érettség elérése után elhagyják anyjuk csapatát, és saját csapatot alapítanak.
Újszülött csikó
A kanca ellés után pihen egy pár percet. A kiscsikón még ott a magzatburok nagy része, de néhány rúgással hamarosan elszakítja a köldökzsinórt, amelyen keresztül táplálékát kapta az anyaméhben.
A kanca és a csikó első találkozása
A kanca már lábra állt, és most végignyalogatja a csikót, hogy eltávolítsa a magzatburok maradványait. Ez egyben a csikó légzését, és vérkeringését is segíti.
Az első kortyok
Amint a csikó fel tud állni, rögtön megkeresi anyja hátsó lábai között a csecsbimbókat, majd szopni kezd. Az első tej -a föcstej (kolosztrum)- olyan anyagokat tartalmaz, amelyek elősegítik a csikó szervezetének védekezését a betegségekkel szemben.
Leválasztás
Fél év elteltével a csikócska nem igényli anyja tejét, s fokozatosan leválasztható a kancától. Ötéves korukra legtöbbjük szinte teljesen kifejlődik. Ha lovagolni akarunk rajtuk, vagy igáslónak szánjuk, fontos már korábban elkezdeni az idomításukat. A versenylovaknak már egy éves korában kezdetét veszi a trenírozás.