A télen is edzésben tartott istállózott lovaknak ésszerű megnyírni vastag téli szörzetét. Így a ló dolgozhat anélkül, hogy túl erősen megizzadna.
A megnyírt lovak munkavégzés után hamar megszáradnak, nehezebben hűlnek meg, és könnyebben tisztíthatóak. Viszont a szabadban tartott állatokat, amelyeket olykor-olykor lovagolunk, azokat ne nyírjuk. A megnyírt lovat be kell takarni; ehhez igazodjon a takarmányozás, az edzés és az ápolás is.
Többféle módja van a ló megnyírásának: a teljes nyírás, amelynél az egész lovat megnyírjuk, a vadásznyírás, amelynél az állatot a nyereg helyének kivételével, illetve a lábait a könyök, illetve térd alatti részig nyírjuk meg. Félnyírás amelynél a láb, a hát, az ágyéktáj és a far nyíratlan marad; és a sávos nyírás a szabadban tartott lovaknál, amelyeket többé-kevésbé rendszeresen lovagolnak. a széles sávos nyírás a szabadban tartott lovaknak nem való: csak a nyak, a szügy és a törzs alatti részüket nyírjuk meg, hogy könnyebben megszáradjanak.Ha pedig az istállózott lovat - amelyik meg van nyírva - mégis kiengedjük a szabadba, mindenképp takarót kell rá feltenni.
A legjobb megnyírási idő október közepe, amikor kezd megjelenni a téli szőrzet. A legtöbb lovon január végéig két vagy több utónyírást kell végezni. A nyírógép éles és karbantartott legyen. A nyírást mindig bizzuk szakemberre, ha még nem csináltuk, és ha már ellestük az összes fortélyt, akkor vágjunk mi is bele a dologba. A fejet, a könyök alatti részeket és az érzékeny pontokat kézi nyírószerszámmal is elvégezhetjük. A szőrzet száraz és tiszta legyen, hogy a vágóélek egyenletesen rövidre vágják a szőrszálakat. Nyíráskor legyen kellően világos, hogy jól lássunk, mert a nyírási hibák alig korrigálhatóak. A szőrt növési irányával szemben nyírjük - és közben a már megnyírt részeket takarjuk be. -, lapos vágóélekkel, mert különben nem nyerünk szép vonalakat. A fület és az érzékelőszőröket, valamint a sörény és a faroktőnél lévő szőröket ne borotváljuk le.
A nyírás vonalát előzetesen jelöljük ki. Különösen a nyereg körüli, valamint az elülső és hátulsó lábaknál lévő vonalak pontosak legyenek.
A nyírás elöl, kezdjük, és lassan haladjunk hátrafelé a lovon. Nehezen hozzáférhető helyek - fej, has, hátulsó combok belső oldala - megnyírásakor vegyünk igénybe segítőtársat.