Minden lovas tallkozott mr edzs vagy verseny sorn olyan lval, melynek pofja egszen fehrr vltozott a habz nyltl. Sokan mindezt rmmel fogadjk, gondolvn, ilyet csak egy teljes mrtkben elengedetten dolgoz l tud produklni. Vajon vals-e ez az elgondols?
A hab elssorban azt rulja el, hogy a l az llkapcst mozgatja, annak ellenre, hogy nem eszik, sokszor a zablt mozgatja, rg, vagy a fogait kocogtatja. Mindezek sorn a l szjban nyl kpzdik, ami rszben fehrjbl ll. Rgs sorn, ppgy, mint a tojsfehrje esetben a habver alatt, fehr, meglehetsen szilrd hab keletkezik. Mindebbl mg nem lehet kvetkeztetni az elengedettsgre. Rgebben a bcsi fikeresek szalonnabrt tettek lovuk zablja al, hogy ennek kvetkeztben tbbet rgjanak. Fknt azok a fikertulajdonosok vlasztottk ezt a megoldst, akiknek nem volt elg idejk az tengedsget tantssal, edzsekkel javtani, de a durvasg helyett mgis a knnyebb utat vlasztottk. Ugyanis azt mg k is tudtk, hogy egy rg l jobban irnythat s kontrollhat, mint amelyik feszesen sszeszortja a szjt. Manapsg szalonnahj helyett cukrot, mzet, nyeregszappant vagy specilis zablaalapanyagot, illetve ms trkkket vetnek be, mert j nhny embert elvakt a l habz szja, mivel sokan gy tartjk, hogy minl habosabb a l pofja, annl engedelmesebb s annl jobban dolgozik, vagyis annl jobb a lovasa is.
De ez nem mindig van gy. Az a l, amelyik rg, van egy finom szjmozgsa, figyelmes s ellazult – termszetesen csak akkor, ha ez a lovagls hatsa, s nem egyb „segdeszkzk” hatsra trtnik.
Ha mindezt a lovas hozza ltre, a l tenged a tmaszkodsban, nem feszl, vagy tmaszkodik a zablra, a lovas kezbe. Ha stresszhelyzet alakul ki, ez az idegrendszer autonm rszt serkenti (szimpatikus reakci), ami a meneklsrt s a nyugtalansgrt felels. A test alkalmazkodik a meneklshez, a szvfrekvencia megn, a szj kiszrad. Az embernl sem mkdik ez mshogy, mint a lovaknl. Egy stresszes vizsgaszituciban sok ember csak egy pohr vizet kvn a kiszradt nylkahrtya nedvestsre. Ha ember vagy l ezzel szemben laza s elengedett, a paraszimpatikus hats rvnyesl. Az ellaztott rgmozgs nemcsak a lelki nyugalom s az elengedettsg egyik jele, hanem mindez megfordtva is igaz, a rgs hatsra is ltrejhet bizonyos fok nyugalmi llapot (embernl lsd rggumi).
A zabla elsegti a rgst s a nylelvlasztst, mindenfle kls mozgats (szr) nlkl, azonban a zabla anyaga s formja befolysolja mindezek intenzitst. A zabla nlkli lovak is rgnak, de a zablval lovagolt lovak tbbet, ezzel a nylelvlasztsuk is fokozottabb. Klnsen kzkedvelt a „nylcsorgat” a vrsrz bevonat, almaz vagy rozsds zabla, mely utbbit „sweet iron”, vagyis des vasnak is neveznek. Ezt a westernlovasok szvesen vsroljk.
Ez a specilis zabla kis segtsg lehet a lovas szmra, de a durva szrhasznlaton ez sem tud vltoztatni, mert ez nem csodaszer, gy ez sem ptolja a hozzrt lovaglst.
Amikor egy l megfelelen ellazult, s tenged a lovas segtsgeire, a htuls lb lendlete a hton t a szjba rkezik. Ekkor az llkapocs zleteiben a feszltsg olddik, ppgy, mint a nyelvalap s nyelvcsont izomzatban is. A nyelv izomzata vezet tovbb a vll-nyelvcsonti izmokhoz, majd a l als nyakln, a toroklen vgighzd szegyfejizomhoz. Ha az als nyaklen vgigfut izmok ellazulnak, a l tarkban meg tud hajolni, mely ltal az llkapocs sszeszkl. Ezen keresztl a fltmirigy enyhn sszenyomdik, a nylelvlaszts megindul.
Ha a l torka ily mdon sszeszkl, s pofja szorosan ssze van zrva, mindez nem akadlyozza meg a habkpzdst. De ekkor a lovak megprbljk grcssen kinyitni a szjukat, ezzel kis rgmozdulatokra kpesek, ami elg ahhoz, hogy a nylat habb rgjk. Ha egy l az llkapcst egyltaln nem tudja kinyitni, s nem tud rgni, a nyelvcsonti s a nyaki izmok begrcslnek, melynek kvetkezmnye, hogy a l megfeszl. Ezrt fontos, hogy az orrszjat gy csatoljuk be, hogy a szj s a l pofja kztt legalbb 2-3 ujjnak el kell frnie.
De mgis, a hab milyen mrtkben mondhat normlisnak? Mi van akkor, ha tl kevs, vagy tl sok hab keletkezik a l szjban? Lehet-e egyltaln errl ltalnossgban beszlni?
Mindez teljes mrtkben az adott fgg egyni tulajdonsg. Van olyan l, amelyik mr a bemelegt, hossz szron trtn, hossz szron trtn lps sorn elkezd tajtkozni, mg egy msiknl mg egy rs munka utn sincs semmi vltozs. Vagyis a nyl mennyisge is relatv mindegy, a l egszt kell figyelni, hogy htbl mozog-e, s odalp-e a zablhoz. Lovagls sorn a rg lnl nem keletkezik tbb nyl, mivel a rgs sorn ennek csak a trfogata nvekszik meg – mint a tojsfehrje felversekor -, s ha a l egyltaln nem rg, attl mg itt is megindul a nylelvlaszts az elbbiekben lertak szerint.
Ha lovagls kzben a l pofjnak csak az egyik oldala habos, ebbl kvetkezleg, vagy a l, vagy a lovas ferde. Ha az egyik oldalon a kz puha, a msikon ezzel szemben egsz id alatt feszes, a tark nem egyformn lazul el mindkt oldalon, vagyis egyiken fesze marad, gy a fltmirigy ezen az oldalon nem lesz enyhn sszenyomva, itt nem indul meg a nylelvlaszts.
Annak, hogy a fels vagy az als ajkakon van-e tbb hab, nincs jelentsge.
Aggaszt lehet azonban, ha a nyl nem, mint hab, hanem tiszta nylknt folyik folyamatosan. Ez fogproblmra utal. Taln egy kitrtt fog vagy a fognybe frdott sznadarab, amitl begyulladhatott, vagy egy les, kamps fog sebesre drzslte a nylkahrtyt. Mindenkppen rdemes utnajrni! Br ilyen problmknl ltalban nem ez az egyedli tnet, gyakran a l tvgytalan, vagy ersen tiltakozik a zabla szjba vtele ellen.
Egy brit llatorvos szerint a tl sok hab nem j jel, mivel ez stresszhatsknt is fellphet, mert a l a szjban keletkez nagy mennyisg habot nem tudja lenyelni. Mialatt mindezt megprblja, a lgy szjpad elzrja a lgcsvt, s ezzel szabad utat ad a nyelcshz, amiben a nyl lefolyik. Azonban a l egyidejleg nem tud nyelni s levegt venni! gy nem tud kimagasl teljestmnyt nyjtani, elssorban azrt, mert a nyelv mozgsa a tdbe jut lgramlst zavarja. Msodsorban azrt, mert a folyamatos rgs sorn aktivlja a paraszimpatikus lgzsi frekvencit, s a szvritmust elnyomja. Mindezt tbb mint 100 lovon trtn vizsglat tmasztja al.