A lótakaró jellemzői:
- az alapanyag rendeltetés és igénytől függően különböző lehet
- a jellemző mértezés Magyarországon: lehet akár 135 cm, 145 cm, 155 cm, 165 cm, illetve a 135 cm alatti póni méret is. Figyelem! A méret nem a ló marmagasságát jelöli!
- van olyan lótakaró ahol a nyak szabadon van, de érhet egészen a ló fejére is
- a legtöbb lótakarónak van hátul farokkötője
- hasvédős vagy hasvédő nélküli kivitelűek a melegebb lótakarók
A legfontosabb kérdés mikor használjuk, és mikor van szüksége lovunknak lótakaróra?
A ló munkavégzése után a megizzadt lóra érdemes lótakarót tenni, erre a célra a legalkalmasabb egy egyszerű polár lótakaró abból a célból, hogy az izzadtságot felszívja. A "megszáradt" ló ezután biztosan nem fog megfázni.
Polár lótakaró: hagyományos fazonú lótakaró, melynél elöl a nyak szabadon van, a mar rész csatolás többféle lehet, lépésbetéttel vagy a nélkül is gyártják, alsó csatolás nélkül, farokkötővel, többféle színben.
A "lókabátok" benti (istálló), illetve kinti használatra készülnek.
Használatát igény szerint az időjárás, illetve a hőmérséklet határozza meg. Ha a lovunk huzatos, nyitott istállóban van feltétlenül segítség lehet a lótakaró lovunk egészségének megőrzésében.
Alacsonyabb hőmérsékletnél lehet vastagabb, akár kétrétegű dupla lótakarót használni. Esős időben a dupla, vízlepergetős külső rétegű lótakaró a leghasznosabb. Ló szállításnál, ha nyitott huzatos ló szállítóval szállítják a lovat - téli hideg vagy szeles időben - feltétlenül legyen a lovon meleg lótakaró!
Télen az évszaknak megfelelően kialakított termo lótakaró használata javasolt.
Az eddig említett lótakarókon kívül létezik még:
- esőtakaró
- vesetakaró
- nyári lótakaró vagy más néven: necc lótakaró
Néhány jó tanács a választáshoz:
- Az a legjobb, ha lova méreteinek ismeretében indul el lótakarót venni, ha mégis gondban van, kérje bátran az eladók segítségét!
- Inkább nagyobb mint kisebb lótakarót vegyen kedvencének! "Ugye mi sem szeretjük a túl szűk ruhát!"
- A főbb szempontok a lótakaró kiválasztásánál az igénynek megfelelő nagyság, alapanyag, vastagság és fazon legyen.
Takarók
Az istállóban tartott lovaknak több takaróra van szükségük, mint a legelőn tartott társaiknak. Az utóbbiaknak elegendő egy új-zélandi takaró, az istállóban tartott lovaknak viszont kell egy istállótakaró, egy új-zélandi takaró és egy verejtéktakaró. A téli időszakban jó, ha az istállótakaró alatt egy pokróc is védi az állatot. A gyakorlótakaró a nyírt lovaknál nagyon hasznos, és ha lovagolni megyünk, akkor nem árt, ha van nálunk egy vízhatlan fajta. A takarókat megfelelően kell rögzíteni, különben ide-oda mozog és kidörzsöli a ló bőrét. A takarók méretei általában 5 cm-ként változik. A lovakat a szügy közepétől az oldala mentén haladva mérjük meg a tomporáig. A takarónak el kell takarnia a tomport, eléggé le kell lógnia, hogy könnyen befedje a hasat, és kényelmesen kell illeszkednie a lapockán és a szügyön.
Új-zélandi takaró
Ezeket a takarókat kinti használatra tervezték, erős, vízálló anyagból készülnek,általában nylonból vagy más szintetikus anyagból. Néhány ilyen takaróhoznyakvédő és csuklya is tartozik, ami megóvja a ló nyakát és fejét, főleg ha frissen van nyírva. A vászonból készült fajtát évente kell vízhatlanítani, és jó, ha van egy takaró tartalékba, ha a használatban lévő elszakad, vagy nagyon elázik.
Istállótakaró
Ezek arra valók, hogy melegen tartsák a lovat az istállóban. Általában szintetikus anyagból készülnek és gyakran béléssel is ellátják. Vastagabb és vékonyabb is van belőle. Mindig az évszaknak megfelelőt válasszunk. A legfontosabb, hogy mindig jól illeszkedjen.
Nyáritakaró
Ezek a takarók könnyű pamutból készülnek és a nyári napokban megvédik az állatot a portól és a rovaroktól. Leggyakrabban az istállóban tartott lovak esetében használják.
Verejtéktakaró
Ezek rendkívül könnyű takarók, amelyeket akkor használnak, amikor a ló nagyon megizzad vagy fürdetés után. A takaró megtartja a meleget, de közben szellőzik is, így a szőrzet anélkül szárad meg, hogy a ló megfázna
Takarók felhelyezése
A takarót nyugodt mozdulatokkal kell feltenni a lóra. Az első alkalom igen ijesztő élmény az állat számára, ezért nagyon nagy türelem és odafigyelés szükséges, ha kell, akkor legyen jelen egy szakember is.
1. lépés: Hajtsuk félbe a takarót úgy, hogy a külseje legyen belül, majd helyezzük a ló marjára.
2. lépés: Óvatosan rögzítsük az első szíjat.
3. lépés: Hajtsuk ki a takarót
4. lépés: Rögzítsük a szíjakat a has alatt és a háton.
5. lépés: Húzzuk hátra a takarót a helyére. Soha ne húzzuk előre a szőrszálak növésével ellentétes irányba. Olyan helyre álljunk, ahol a ló nem tud megrúgni.
A takaró helyes levétele éppen olyan fontos, mint a felhelyezése. Elölről kell haladni hátrafele.
1. lépés: Oldjuk ki az összes szíjat
2. lépés: A farok irányában hajtsuk félbe a takarót
3. lépés: Ezek után hátrafelé haladva, a szőrszálak állását követve, csúsztassuk le a takarót a lóról.