A ltakar jellemzi:
- az alapanyag rendeltets s ignytl fggen klnbz lehet
- a jellemz mrtezs Magyarorszgon: lehet akr 135 cm, 145 cm, 155 cm, 165 cm, illetve a 135 cm alatti pni mret is. Figyelem! A mret nem a l marmagassgt jelli!
- van olyan ltakar ahol a nyak szabadon van, de rhet egszen a l fejre is
- a legtbb ltakarnak van htul farokktje
- hasvds vagy hasvd nlkli kivitelek a melegebb ltakark
A legfontosabb krds mikor hasznljuk, s mikor van szksge lovunknak ltakarra?
A l munkavgzse utn a megizzadt lra rdemes ltakart tenni, erre a clra a legalkalmasabb egy egyszer polr ltakar abbl a clbl, hogy az izzadtsgot felszvja. A "megszradt" l ezutn biztosan nem fog megfzni.
Polr ltakar: hagyomnyos fazon ltakar, melynl ell a nyak szabadon van, a mar rsz csatols tbbfle lehet, lpsbetttel vagy a nlkl is gyrtjk, als csatols nlkl, farokktvel, tbbfle sznben.
A "lkabtok" benti (istll), illetve kinti hasznlatra kszlnek.
Hasznlatt igny szerint az idjrs, illetve a hmrsklet hatrozza meg. Ha a lovunk huzatos, nyitott istllban van felttlenl segtsg lehet a ltakar lovunk egszsgnek megrzsben.
Alacsonyabb hmrskletnl lehet vastagabb, akr ktrteg dupla ltakart hasznlni. Ess idben a dupla, vzlepergets kls rteg ltakar a leghasznosabb. L szlltsnl, ha nyitott huzatos l szlltval szlltjk a lovat - tli hideg vagy szeles idben - felttlenl legyen a lovon meleg ltakar!
Tlen az vszaknak megfelelen kialaktott termo ltakar hasznlata javasolt.
Az eddig emltett ltakarkon kvl ltezik mg:
- estakar
- vesetakar
- nyri ltakar vagy ms nven: necc ltakar
Nhny j tancs a vlasztshoz:
- Az a legjobb, ha lova mreteinek ismeretben indul el ltakart venni, ha mgis gondban van, krje btran az eladk segtsgt!
- Inkbb nagyobb mint kisebb ltakart vegyen kedvencnek! "Ugye mi sem szeretjk a tl szk ruht!"
- A fbb szempontok a ltakar kivlasztsnl az ignynek megfelel nagysg, alapanyag, vastagsg s fazon legyen.
Takark
Az istllban tartott lovaknak tbb takarra van szksgk, mint a legeln tartott trsaiknak. Az utbbiaknak elegend egy j-zlandi takar, az istllban tartott lovaknak viszont kell egy istlltakar, egy j-zlandi takar s egy verejtktakar. A tli idszakban j, ha az istlltakar alatt egy pokrc is vdi az llatot. A gyakorltakar a nyrt lovaknl nagyon hasznos, s ha lovagolni megynk, akkor nem rt, ha van nlunk egy vzhatlan fajta. A takarkat megfelelen kell rgzteni, klnben ide-oda mozog s kidrzsli a l brt. A takark mretei ltalban 5 cm-knt vltozik. A lovakat a szgy kzeptl az oldala mentn haladva mrjk meg a tomporig. A takarnak el kell takarnia a tomport, elgg le kell lgnia, hogy knnyen befedje a hasat, s knyelmesen kell illeszkednie a lapockn s a szgyn.
j-zlandi takar
Ezeket a takarkat kinti hasznlatra terveztk, ers, vzll anyagbl kszlnek,ltalban nylonbl vagy ms szintetikus anyagbl. Nhny ilyen takarhoznyakvd s csuklya is tartozik, ami megvja a l nyakt s fejt, fleg ha frissen van nyrva. A vszonbl kszlt fajtt vente kell vzhatlantani, s j, ha van egy takar tartalkba, ha a hasznlatban lv elszakad, vagy nagyon elzik.
Istlltakar
Ezek arra valk, hogy melegen tartsk a lovat az istllban. ltalban szintetikus anyagbl kszlnek s gyakran blssel is elltjk. Vastagabb s vkonyabb is van belle. Mindig az vszaknak megfelelt vlasszunk. A legfontosabb, hogy mindig jl illeszkedjen.
Nyritakar
Ezek a takark knny pamutbl kszlnek s a nyri napokban megvdik az llatot a portl s a rovaroktl. Leggyakrabban az istllban tartott lovak esetben hasznljk.
Verejtktakar
Ezek rendkvl knny takark, amelyeket akkor hasznlnak, amikor a l nagyon megizzad vagy frdets utn. A takar megtartja a meleget, de kzben szellzik is, gy a szrzet anlkl szrad meg, hogy a l megfzna
Takark felhelyezse
A takart nyugodt mozdulatokkal kell feltenni a lra. Az els alkalom igen ijeszt lmny az llat szmra, ezrt nagyon nagy trelem s odafigyels szksges, ha kell, akkor legyen jelen egy szakember is.
1. lps: Hajtsuk flbe a takart gy, hogy a klseje legyen bell, majd helyezzk a l marjra.
2. lps: vatosan rgztsk az els szjat.
3. lps: Hajtsuk ki a takart
4. lps: Rgztsk a szjakat a has alatt s a hton.
5. lps: Hzzuk htra a takart a helyre. Soha ne hzzuk elre a szrszlak nvsvel ellenttes irnyba. Olyan helyre lljunk, ahol a l nem tud megrgni.
A takar helyes levtele ppen olyan fontos, mint a felhelyezse. Ellrl kell haladni htrafele.
1. lps: Oldjuk ki az sszes szjat
2. lps: A farok irnyban hajtsuk flbe a takart
3. lps: Ezek utn htrafel haladva, a szrszlak llst kvetve, cssztassuk le a takart a lrl.